Bilgi & Randevu Formu


 

Dizel Parfikül Filtresi nedir? (DPF) Bilmeniz Gerekenler

 

Dizel bir arabanız varsa, genellikle bir dizel partikül filtresi vardır, bunun ne olduğunu veya nasıl korunacağını tam olarak bilemeyebilirsiniz.

     Dizel Partikül Filtreleri, yaklaşık olarak yirmi yıldır dizel yakıtlı araçlara monte edilmiştir - ancak bakımı yapılmazsa aracınız için ciddi sonuçlar doğabilir.

Burada tam olarak ne olduklarını, ne yaptıklarını, neden onlara ihtiyaç duyduklarını ve onlara nasıl bakım yapılacağını konusunda size fikir vereceğiz.

Dizel Partikül Filtresi nedir? 

     Dizel partikül filtresi (DPF), dizel araçlardan kaynaklanan yüksek egzoz emisyon değerlerini azaltmak için egzoz gazının önemli bir kısmının dışarıya çıkmasını engelleyen ve depolayan bir filtredir. Ancak, belirli bir kapasiteye sahip oldukları için, bu filtre egzoz gazını yani kurumunu DPF'yi temizlemesi için  “yakması” gerekir.

Bu işleme rejenerasyon işlemi denir. Filtrede biriken fazla kurumu temiz bir şekilde yakar, zararlı egzoz gazının çevreye yayılmasını engeller  ve özellikle hızlanırken dizel araçlardan görmeye alıştığınız  aracın kara duman atmasını önlemeye yardımcı olur.

Avrupada 2009 yılından beri yürürlüğe giren ve egzoz emisyonlarının azaltılmasına yönelik yasalar, araçların egzoz emisyonunda düşük karbondioksit emisyonlarına ulaşabilmeleri için otomobil firmalarına ciddi baskı uygulamaktadır. Otomobil üreticileri ise çareyi Dizel Partikül Filtrelerinin geliştirilmesiyle bulmuş oldu diyebiliriz. DPF'lerin yapılmasını sağlamaya yardımcı oldu.

Dizel Partikül Filtresi neden tıkanır?

     Düşük hızlarda kısa yolculuklar "yani şehir içi kullanımı", Dizel Partkül Filtresinin başlıca dolma sebebidir.

Otomobil üreticilerinin araçları şehir içi kullanım yapacak müşterilerine dizel yerine bir benzinli araba seçmelerini tavsiye etmesinin asıl nedeni de budur.

DPF'lerinin diğer dolma sebeplerine gelecek olursak ikinci sırayı kalitesiz dizel "mazot" almaktadır. Türkiye'de her ne kadar kötü yakıt kullanılıyor denilse aslında bilindik akaryakıt firmalarından yakıt aldığınız sürece sorun olmamaktadır.

DPF'nin tıkanmasına sebep olan son husus ise kaliteli ve doğru yağ kullanmamakır. -Bazı yağlar filtreleri egzoz gazına karışarak filtrelerden gerçekten filtreleri engelleyebilecek katkı maddeleri içermektedir.

Dizel Partikül Filtresinin dolup dolmadığını nasıl anlarım?

     DPF kurumla tıkanırsa veya sistemde bir arıza oluşursa "sensör arızası gibi", genellikle aşağıda görüldüğü gibi gösterge panelinde bu iki ışığı yakar ancak unutulmamalıdır ki 1. ışık tek başına yanıyorsa arızanın DPF'den olmama ihtimali de bulunmaktadır. Ancak her halukarda 2. ışık yanıyorsa DPF'niz dolmuş veya DPF ile ilgili sensör arızanız var demektir.

1. IŞIK     2. IŞIK 

Dizel Partikül Filtresi tıkandıktan sonra ne yapmalıyım?

     Dizel Partikül Filtreniz tıkandıysa yapağınız ilk şey aracın pasif rejenerasyon yapmasını sağlamaktır. Bu rejenerasyon aracınızı 30 dakika ile 50 dakika arasında yüksek devirde sürmektir. Bu rejenerasyon işlemi aracınızın tıkanmış olan Dizel Partikül Filtresinin bir miktar açılmasını sağlar ve 500 km - 1000 km arasında kullanım süresi tanımaktadır. "Not: Unutulmamalıdır ki bu kısa vadeli çözümdür yani uzun yolculukta yada Dizel Partikül Filtresini kontrol ettirecek zaman bulunmadığında yapılmalıdır." 

Yapılacak ikinci eylem ise Dizel Partikül Filtresinin temizlenme hususudur. Dizel Partikül Filtreniz yerinden sökülüp içinin çeşitli kimyasal veya basınçlı su gibi yöntemler ile temizlenmesidir. Türkiye piyasasında ortalama bu temizleme işleminin maaliyeti işçilik dahil 600-1.200 TL civarında tutmaktadır.  "Not: Ancak her ne kadar kaliteli temizlik işlemi yapılırsa yapılsın araç için ortalama 2000 km - 4000 km arasında kullanıma izin vermektedir daha sonra Dizel Partikül Filtreniz tekrar tıkanacaktır." 

Yapılacak üçüncü eylem ise Dizel Partikül Filtresini değiştirmektir. Bu işlem en sağlıklı yöntemdir ancak Türkiye'ye Dizel Partikül Filtreleri yurtdışından ithal olarak geldiğinden dolayı piyasa değeri 5.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir. Otomotiv sektöründe her parçanın çıkması olduğu gibi Dizel Partikül Filtresinin de çıkması piyasada bulunmaktadır genellikle yarı fiyatına satılmaktadır. "Not: Çıkma Dizel Partikül Filtrelerinin kaç km götüreceği biraz şans işidir yani neredeyse dolmuş bir Dizel Partikül Filtresi satın almanız yüksek ihtimaldir." 

Yapılacak son işlem ise Dizel Partikül Filtresinin iptal edilmesidir.  

     Bu işlem diğer işlemlere göre en ekonomik ve en sorunsuz yöntemdir. Eğer profesyonel bir Dizel Partikül Filtresi iptali sunan bir işletmeye bu işlemi yaptırırsanız ömür boyu bir daha aracınızın Dizel Partikül Filtresi dolmayacak ve bu parçayla ilgili hiç bir arıza vermemektedir. EcuMasters olarak aracınızın bu arızasını 2 yıl garantili ve en ekonomik şekilde sunmaktayız. Yapılan işlem sonrası kesinlikle aracın diğer hiç bir parçası etkilenmemektedir. Yani aracınıza başka bir arıza oluşturmamaktadır.

Dizel Partikül Filtresi iptali sonrası muayeneden geçebilir miyim?

     Yukarıda belirtildiği gibi eğer profesyonel hizmet aldıysanız %100 muayeneden sorunsuz geçebilirsiniz. 

"Not: Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır." 

Dizel Partikül Filtre iptalinin araca zarar verir mi?

     Profesyonel olarak yapılan lisanslı bir işlem ise araca hiç bir zarar vermemektedir. 

Dizel Partikül Filtere iptalini nerede yaptırabilirim ve iletişim nasıl sağlarım?

     Dizel Partikül Filtre iptali tüm EcuMasters bayiilerinden garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

ADBLUE nedir? Ne amaçla kullanılır?

Bilmeniz gerekenler

ADBLUE Otomotiv Endüstrisi Derneği (VDA) firmasına ait ticari bir markadır. İçeriğine bakıldığı zaman su bazlı üre çözeltisi olarak özetlenebilmektedir. Bu çözelti, piyasadaki en büyük üretici AdBlue olduğu için dünyanın pek çok yerinde marka adıyla anılmaktadır. %37.5 temizlenmiş üre ve %67.5 sudan olışmaktadır.  

Peki AdBlue ne işe yarar?

İlk olarak AdBlue sisteminin aracınızın yakıt tüketimini azaltmadığını belirtmek gerekiyor. Çözeltinin amacı aracınızın yakıt tasarrfufuna katkı sağlamak değil, aracınızın egzoz emisyon salınımını düşürmek. Egzoz Sitemine karıştırılan bu çözelti zararlı Azotoksit (NOx) gazlarını parçalayarak nitrojen ve su buharına dönüşmesini sağlamayı ve zehirli gaz salınımını azaltmayı hedeflemektedir.

Nasıl Çalışır?

Avrupa Birliği ülkelerinde 1 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren egzoz gazı emisyon mevzuatı ile EURO 6 emisyon standardı kabul edilmiş oldu. Bu standarttaki araçların egzoz sistemlerinde Dizel Partikül Filtresine ek olarak SCR(Slective Catalytic Redictuon) yani seçici katalitik indirgeme sistemi kullanılmıştır. Bu sistemde metal katalizörün üzerine AdBlue sıvısı Püskürtülerek NOx gazlarının nitrojen ve su buharına dönüşmesini sağlamaktadır.

AdBlue biterse ne olur?

Aracınızın motoruna hiç bir etkisi yoktur, AdBlue bitse dahi aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak egzoz emisyonu yükseleceği için kontağı kapattıktan sonra AdBlue tankını doldurana kadar aracınız çalışmayacaktır.

AdBlue uyarısı durumunda ne yapılmalı?

AdBlue tankının doluluğu kontrol edilerek çözeltinin bitmesi durumunda tamamlanması gereklidir. Ancak tank dolu olduğu halde uyarı devam ediyorsa AdBlue sisteminde ya da SCR sisteminde bir arıza meydana gelmiştir. Aracınızı servisinizde kontrol ettirmelisiniz.

AdBlue Sisteminin Onarım Maliyeti Nedir?

Aracınızın marka ve modeline bağlı olarak değişmekle birlikte AdBlue sisteminin değişim maliyeti oldukça yüksektir. Ortalama olarak 4.000 TL - 14.000 TL arasında bir maaliyet çıkmaktadır.

Son çözüm olarak AdBlue iptali,

Bu işlem diğer işlemlere göre en ekonomik ve en sorunsuz yöntemdir. Eğer profesyonel bir AdBlue iptali sunan bir işletmeye bu işlemi yaptırırsanız ömür boyu bir daha aracınız bu sistem ilgili hiç bir arıza vermemektedir. EcuMasters olarak aracınızın bu arızasını 2 yıl garantili ve en ekonomik şekilde sunmaktayız. Yapılan işlem sonrası kesinlikle aracın diğer hiç bir parçası etkilenmemektedir. Yani aracınıza başka bir arıza oluşturmamaktadır.

AdBlue iptali sonrası muayeneden geçebilir miyim?

     Yukarıda belirtildiği gibi eğer profesyonel hizmet aldıysanız %100 muayeneden sorunsuz geçebilirsiniz. 

"Not: Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır." 

AdBlue iptali araca zarar verir mi?

     Profesyonel olarak yapılan lisanslı bir işlem ise araca hiçbir zarar vermemektedir. 

AdBlue iptalini nerede yaptırabilirim ve iletişim nasıl sağlarım?

     AdBlue iptalini tüm EcuMasters bayilerinde garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

 

DPF iptali ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz yeni web sayfamız olan https://www.ecumasters.com.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.